
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 8 |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 16 ksps |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Max Digital Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Digital Supply Voltage | 1.65 V |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Analog Supply Voltage | ±1.65 V, 2.2 V to 3.6 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | PGA-ADC |
Stock: 78
Distributors
pcbx
Unit Price$11.41898
Ext.Price$11.41898
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.41898 | $11.41898 |
| 10 | $9.08631 | $90.86310 |
| 25 | $8.50344 | $212.58600 |
| 50 | $8.33785 | $416.89250 |
| 100 | $8.17545 | $817.54500 |
| 300 | $7.78629 | $2335.88700 |
| 500 | $7.41566 | $3707.83000 |
| 1000 | $7.06263 | $7062.63000 |
